sobota 13. dubna 2013

Jak na financování regenerace panelového domu?


O tom, že všechny panelové domy postavené před dvaceti a více lety nevyhovují dnešním energetickým standardům a požadavkům, nepochybuje žádný z majitelů těchto bytů. Problémem je samozřejmě poměrně vysoká investice, která je sice v horizontu nějakých deseti let návratná, ale pro řadu obyvatel představuje neúnosnou finanční zátěž.

Je samozřejmě možné využít současných nízkých úrokových sazeb a vzít si standardní bankovní úvěr, a mnohá společenství vlastníků takto postupují, ale ani tato možnost není vždy reálná.

V minulosti existovaly dotační tituly, kterými se stát přihlásil k odpovědnosti za to, že v minulosti dopustil takto nekvalitní bytovou výstavbu. Programy Panel a Zelená úsporám však nakonec skončily pro vyčerpání alokovaných prostředků. Stavební trh se zateplením se tak na čas téměř zastavil. Cíl – státní podpora regenerace a zateplování domů tím naštěstí zcela nezmizel z povrchu zemského, došlo jen k přehodnocení programů.

Panel 2013+

V současné době je v běhu program Panel 2013+, který navazuje na předchozí programy Panel a Nový panel.

V rámci programu přijímá Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) žádosti vlastníků panelových domů o dlouhodobý nízkoúročený úvěr na opravy budov v rámci programu Panel 2013+.
Žádosti o dlouhodobý nízkoúročený úvěr mohou podávat vlastníci bytového fondu, tedy právnické i fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků jednotek. Úvěr lze využít pro opravy poruch domů, pro snížení energetické náročnosti domů, modernizaci bytových jader či opravy společných prostor.

Nízkoúročené úvěry bude poskytovat přímo SFRB. Úroková sazba bude odvozena od výše Evropské referenční sazby, která je od letošního ledna 1,09 %, konečný úrok bude vypočten podle bonity žadatele a splnění podmínky de minimis.

Úrok bude fixován po celou dobu splácení, kterou je možno sjednat až na 30 let. Úvěr může krýt až 90 procent výdajů. Žadatel musí podat žádost před zahájením stavebních prací a minimálně po dobu pěti let dům musí sloužit k bydlení.

Nová zelená úsporám

Program Nová zelená úsporám je zaměřen na investice do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách. V programu bude podporováno například komplexní zateplování rodinných a bytových domů a veřejných budov (školy, školky, domovy seniorů apod.), a také nová výstavba v pasivním energetickém standardu.

Program poběží v letech 2013 – 2020, je pro něj počítáno s částkou 28 miliard korun. Připraven je pro vlastníky soukromých a veřejných budov. Jako první se podpory dočkají komplexní rekonstrukce rodinných domů. Příjem žádostí o dotace bude zahájen v srpnu 2013. Další výzvy budou následovat. V roce 2014 se bude výzva zřejmě týkat veřejných budov, bytové domy přijdou na řadu až poté.
  • podpora v programu NOVÁ Zelená úsporám bude alokována ve formě výzev na předem stanovený termín, oblast podpory a výši prostředků určených k podpoře
  • příjem žádostí ve výzvě bude zastaven buď uplynutím lhůty výzvy nebo při přečerpání alokace o nastavenou hodnotu. Tím bude zabezpečena kontrola nad počtem žádostí a požadavky na podporu
  • vývoj programu NOVÁ Zelená úsporám bude průběžně vyhodnocován, alokace výzev včetně předmětu podpory bude nastavována dle potřeb programu NOVÁ Zelená úsporám
  • bude stanovena maximální doba realizace u jednotlivých opatření

Žadateli o dotaci mohou být například vlastníci rodinných a bytových domů, tzn. fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce (včetně městských částí), podnikatelské subjekty, případně další právnické osoby.

Formy podpor pro objekty určené k bydlení:

  • pokud žadatelé o dotaci nebudou mít pro spolufinancování oprav dostatek vlastních prostředků, budou mít možnost získat výhodné bankovní úvěry; snadné získání těchto úvěrů a jejich nízké úrokové sazby bude zajištěno prostřednictvím bezplatných záruk, které stát poskytne za splácení těchto úvěrů
  • nastavení výše přímé podpory - pevná dotace na m2 každého jednotlivého provedeného opatření na zateplení obvodových stěn, zateplení stropu / podlahy / stěny k nevytápěnému prostoru, zateplení střechy, výměna výplní otvorů. Výše jednotkové dotace na m2 každého opatření odpovídá procentnímu podíl z normovaných způsobilých nákladů na realizaci opatření, a to v několika hladinách, dle dosaženého stupně energetické náročnosti budovy
  • podpora i na zpracování projektové dokumentace a průkazu energetické náročnosti budovy
  • podpora výhradně komplexních opatření ke snížení energetické náročnosti budov, tedy: realizace opatření ke zlepšení tepelných vlastností obálky budovy – izolace stěn, výměny oken, izolace střech a sklepů apod., instalace řízeného větrání s rekuperací tepla, instalace nového efektivního zdroje vytápění, regulace otopné soustavy - např. termostatické hlavice, inteligentní systémy měření a regulace

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prohledat tento blog