
Abychom vám pomohli s nelehkým úkolem zateplení domu, připravujeme pro vás seriál, který vás krok za krokem provede nástrahami zateplování. Od volby zateplovacího materiálu až po poslední nátěr vám poradíme, podle čeho vybírat materiály a jak správně realizovat celý postup.
Začněme tedy od samého začátku:
1)Výběr izolantu
První otázkou, která ovlivní vlastnosti celého zateplovacího systému i postup realizace je výběr izolantu. Dva hlavní izolanty, po kterých pravděpodobně sáhnete taky jsou polystyren a minerální vlna. Volba pak už záleží jen na vašich požadavcích a říct, který z obou izolantů je lepší nelze. Co se týče samotných tepelně-izolačníc vlastností – tedy součinitelu tepelné vodivosti, jsou na tom oba materiály takřka stejně. To znamená, že při stejné tloušťce desek bude tepelná úspora srovnatelná.
Prvním výrazným rozdílem je hmotnost a křehkost. Oba materiály jsou, jak je obecně známo, relativně křehké, minerální vlna dokonce o něco víc než polysteryn. Desky z minerální vlny jsou ve srovnání s polysterenem také o poznání těžší. Při aplikaci na vhodně upravený povrch nejsou tyto vlastnosti na závadu, ale zvlášť pokud budete zateplování provádět vlastními silami, je třeba vzít v potaz manipulaci s materiálem. Je to sice připomínka banální, ale v praxi velmi užitečná.
Další vlastností je zvuková izolace. Tady je volba jednoznačná – pokud chcete krom tepla také klidné a tiché prostředí, sáhněte po minerální vlně. Pokud naopak nechcete, aby tepelná izolace tlumila i vnější zvuky, vyberete si polysteren, který má poměrně nízkou zvukovou izolaci.
Jednou z výhod, které má minerální vlna oproti polystyrenu je propustnost vodních par. Pokud máte problémy s „větráním“ zdiva a kondenzací vlhkosti, určitě sáhněte po vlně, která umožní zdem dýchat.
Celkem markantní je také rozdíl v ceně obou materiálů. Polysteren se totiž cenově pohybuje někde na úrovni 60 % ceny minerální vlny, je však třeba počítat s tím, že samotný materiál představuje zhruba jen 30 – 60 % nákladů celého zateplení a že nevhodně zvolený izolační materiál nejenže nemusí sloužit, tak jak by měl a nakonec ještě budete muset investovat do dalších opatření, abyste nežádoucí efekt odstranili. Je tedy vhodné zodpovědně vybrat opravdu tu variantu, která se lépe hodí na váš konkétní projekt.
Toto jsou jen některé směrodatné zásady, kterých byste se měli držet. Zvláště pokud plánujete do zateplení investovat veětší sumu, vyplatí se obrátit na odboníky, kteří vám pomůžou s volbou ideálního řešení právě pro nás.
2)Výběr omítky
Než začnete probírat barevné vzorníky omítek, je třeba ještě vybrat vhodný typ omítky. Nejstarším typem jsou omítky minerální. Moderní minerální omítky se vyznačují dlouhou životností a přirozenou paropropustností, což je vlastnost, která umožňuje celému systému dýchat a nedochází ke kondenzaci vody a následnému růstu plísní. Na druhou stranu nemají minerální omítky schopnost samočištění a jsou náchylné k vlhnutí. O něco lépe jsou na tom omítky akrylátové, které však mají velmi malou paropropustnost a nejsou vhodné pro domy s přirozeně vyšší vlhkostí, neboť neumožňují zdem důkladné odvětrání.
Kromě těchto starších typů jsou na trhu k dostání moderní silikátové, silikonové a dokonce silikon-silikátové omítky, které se vyznačují velmi dobrými parametry a rozdíly mezi nimi jsou jen drobné a závislé spíše na dodavateli než na typu omítky. Obecně se však dá říct, že silikátové omítky umožňují zdem lépe prosychat, zatímco silikonové omítky chrání zdivo proti vlhkosti z vnějšku. Silikon-silikátové omítky pak úspěšně kombinují vlastnosti obou předchozích, ovšem za cenu menší odolnosti vůči UV záření.
Potom co úspěšně zvolíte typ omítky už vás čekají jenom radosti výběru struktury a barvy omítky.

Žádné komentáře:
Okomentovat