úterý 27. srpna 2013

Zateplování krok za krokem: Co se stávajícím povrchem? (2)

V prvním díle našeho zateplovacího seriálu jsme vybírali vhodný materiál pro zateplování. Dnes budeme pokračovat úpravou zateplovaného zdiva. Takže navlékněme montérky a pojďme na to.

Nejdříve je třeba posoudit kvalitu stávajícího podkladu. Ideální podklad je dostatečně nosný, soudržný, suchý, bez prachu a jiných nečistot. Profesionální firmy používají pro zkoušení podkladu speciální přístroje na měření pevností v tahu. V domácích podmínkách můžete použít kus polystyrenu, který k povrchu zkušebně přilepíte. Připravte si vzorek polystyrenu (stačí kousek o rozměrech cca 10 x 10 cm) a přilepte jej k pokladu lepidlem k tomu určeným. Vrstva lepidla by neměla přesáhnout 1 cm. Náš zkušební vzorek necháme dostatečně dlouho zaschnout podle instrukcí na lepidle (zpravidla to bývají 2 – 4 dny). A nyní přichází čas na testování. Pokusme se kus polystyrenu strhnout z podkladu. Pokud je povrch dostatečně kvalitní, polystyren se nám odstranit nepodaří a namísto toho se rozlomí a lepidlem upevněná část zůstane pevně držet.

Teď se dostáváme už k samotné přípravě podkladu. Ten je nejprve třeba důkladně očistit. To znamená, škrabky, kartáče a dřina v potu tváře. Nejdřív však ověřte přilnavost omítky. Pokud při poklepu slyšíte dutý zvuk, znamená to, že omítka nepřiléhá k podkladu a je třeba ji odstranit. Ke slovu přichází kladívko a majzlík. Práci s kartáčem a škrabkou vám pomůže ušetřit vysokotlaký vodní čistič – tzv. wapka. Práce s ním je mnohem pohodlnější, nezapomeňte však potom povrch nechat důkladně vyschnout.

Než pokročíme dál, je třeba ošetřit nasákavé povrchy. Ty způsobují přílišné vysychání lepidla a zhoršují tak jeho vlastnosti. Pokud tedy máte zdivo z nasákavého materiálu – například pórobetonových tvárnic, opatřete jej nejprve základní hloubkovým nátěrem.

Pro správné zateplení je důležitá dokonalá rovnost podkladu. V případě menších nerovností – zhruba do jednoho cm, vyrovnáme povrch lepící maltou pro upevňování izolantu. V případě větších nerovností je ideální použít vhodnou vyrovnávací maltu.

Pro instalaci zateplovacích desek na plochu omítky je užitečné umístit na spodní hranu kovové soklové profily. Jde většinou o kovové lišty, které chrání spodní hranu zateplovacího systému a brání jeho případnému posouvání. Profily je potřeba umisťovat s pomocí vodováhy, aby byly dokonale rovné a plnily tak požadované vlastnosti. Upevňujeme je hmoždinkami do zdiva, přičemž rozestupy mezi jednotlivými hmoždinkami by neměly přesáhnout půl metru. Pro případ nerovnosti podkladu (které bychom se však měli vyvarovat zarovnáním povrchu vyrovnávací maltou) jsou dostupné podložky různých rozměrů, kterými profil můžeme vypodložit.

A na závěr ještě jedna poznámka k instalaci profilů. Pokud připevňujete lištu na roh domu, nepoužívejte dva kusy. Vyřízněte vnitřní stranu profilu tak, aby se dal ohnout kolem rohu tak, aby jeho vnější hrana zůstala neporušená. Získáte tak kontinuální linii, která bude dobře fungovat a vyhnete se tak i nebezpečným ostrým rohům.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prohledat tento blog