úterý 8. října 2013

Zateplování krok za krokem: Upevňování izolačních desek (3)

V prvních dvou dílech našeho seriálu jsme se věnovali výběru zateplovacího materiálu a úpravě povrchu před aplikací izolace. Teď, když už máme stěny očištěné, vybraný vhodný materiál můžeme přejít k tomu, na co jsme se těšili. Aplikaci samotné izolace. Před námi je ještě dlouhá cesta, ale v tomhle kroku se děje ten zázrak, kdy se radikálně změní tepelné vlastnostikapacity objektu.

Než se pustíme do práce, vyrazme na nákupy. Nákupní seznam pro zateplení domu:

  • vybraný izolant (jak vybírat)
  • lepící malta
  • těsnící polyuretanová pěna (nízkoexpanzní)
  • kotvy pro mechanické ukotvení

Dále budeme potřebovat vrtačku, zednické lžíce a především hladítka.

Podle návodu na obalu si připravíme lepící maltu. Raději vždy připravujte jen takové množství, které stihnete bezpečně spotřebovat – zatvrdlé lepidlo už nelze znovu použít. Pokud používáte desky z minerální vlny, nebo obdobného materiálu, s kolmým vláknem, je před samotným nanášením lepící malty vhodné nanést na celou plochu desky tenkou vrstvu malty a rozetřít ji hladítkem s hladkou hranou. Desku pak lepíme k podkladu celoplošně, zatímco u desek polystyrenových stačí nanést maltu na okraje desky a několik bodů uvnitř. Logicky se bodové nanášení lepidla hodí na povrch s vyšší nerovností, zatímco celoplošné lepení využijeme pro hladké povrchy. To je třeba zohlednit už při výběru izolačního materiálu. Někteří výrobci už předem desky ošetřují a tento krok tedy logicky odpadá.

Nyní už přichází na řadu samotné nanášení lepící malty. Pomocí zednické lžíce naneseme maltu po obvodu desky (pásy cca 4 cm široké), přiměřené množství naneseme i do středu desky a můžeme přejít a k samotnému lepení. Vždy začínáme od spodu a od rohů domu. Desky je třeba klást „na vazbu“ – tedy tak aby se střídaly svislé spáry (podobně jako cihly ve zdi). Desky vždy pevně přitlačte tak, aby byl kontakt s podkladem co nejvyšší.

Trochu problematické může být obkládání oken a dalších stavebních otvorů. Při pokládce desek bychom měli dbát na to, aby spára nebyla v místě rohu, ale naopak, aby byl roh otvoru ohraničen jedinou izolační deskou. V opačném případě totiž hrozí vznikání prasklin v omítce. Důkladně odstraňte zbytky lepící malty, které „vytečou“ zpod desek.
Případné mezery, které vzniknou mezi izolačními deskami, je vhodné použít zbytky použitého materiálu a vše co nejdokonaleji utěsnit. U užších spár využijete nízkoexpanzní polyuretanovou pěnu, kterou utěsníte i ty nejužší škvíry.

Příště se podíváme, jak vyrovnat povrch izolačních desek a spolehlivě je ukotvit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prohledat tento blog