
V minulém díle jsme přilepili izolační desky, ale tím práce ještě zdaleka nekončí. Pokud postupujete spolu s naším seriálem a desky máte nalepené už od 8. října (doufáme, že ne), bude potřeba před aplikací výztužné vrstvy povrch vybrousit speciální bruskou, nebo hladítkem se smirkovým papírem. To se týká všech zateplovacíh desek, kterou jsou položené déle než 14 dní.
Poté si připravíme podle návodu na obalu maltu. Měli byste použít speciální malty navržené pro tento účel – lepící a stěrkové malty. Doporučujeme například malty značky Ceretherm, které jsou vyráběné v mnoha variantách speciálně určených pro různé zateplovací systémy. Maltu důkladně rozmíchejte, abyste předešli vzniku hrudek.
Rohy dveří a oken dodatečně vyztužíte diagonálně nalepenými kusy sklotextilní síťoviny. Připravte si kousky velké cca 40 x 30 cm a přilepte je maltou šikmo těsně vedle rohu (tak aby nepřesahovala). Mezi rám okna a izolaci použijete okenní připojovací lišty. Jejich aplikace je snadná a jsou zpravidla upevněné samolepící pěnovou vrstvou, která je dostatečně pevná a flexibilní. Hrany naopak ochráníme rohovými lištami. Pokud máte na výběr, sáhněte po těch, které mají integrovanou síťovinu. Mnohem lépe se s nimi pracuje a výsledné zpevnění celého systému je také kvalitnější. Totéž platí i pro ochranu dilatačních spár – tady doporučujeme zvolit speciální plastové dilatační lišty s perlinkou.
Nyní můžeme přistoupit k samotné aplikaci síťoviny. Nejdříve je vhodné umístit do výšky alespoň dvou metrů dodatečnou vrstvu sklotextilní sítě a následně položit síťovinu v plné výšce. Dvojitá vrstva síťoviny v dolních partiích stavby zvýší životnost a odolnost proti mechanickému poškození. Síťovinu pokládáme na maltu a hladítkem ji přitiskneme k podkladové maltě a upevníme. Maltu nanášíme v pásech cca 1 – 1,3 m a rovnou přikládáme síťovinu. Jednotlivé pásy síťoviny by měly mít zhruba 10 cm přesah, aby se docílilo vyšší pevnosti výztuže. Podobně jako izolační desky je třeba i síťovinu upevnit pomocí mechanických kotev. Ty by měly být zapuštěné aspoň 6 cm do kotevního materiálu (tedy samotného zdiva).
Na závěr celou výztuž ještě jednou přetřeme maltou a pečlivě jí vyhladíme. Drobné korekce je nejlepší provádět brusným papírem druhý den, kdy je malta již zaschlá, ale nikoli ještě zcela zatvrdlá.
Tady už můžeme přestat a v příštím díle už se budeme věnovat něčemu veselejšímu – nanášení omítky.
Žádné komentáře:
Okomentovat